Rutger Wuyts werd enkele maanden geleden lid van onze afdeling. Rutger woont samen met zijn vrouw en drie kinderen in Koningshooikt. Meteen werd duidelijk dat hij een bezige bij is. Zo is Rutger bijvoorbeeld al vijf jaar actief als vrijwillige jeugdvoorzitter bij de jeugdopleiding van voetbalclub KFC Duffel.

Vertel eens Rutger, wat doe je precies in de voetbalclub?

“Als jeugdvoorzitter zijn er in hoofdzaak twee luiken aan het vrijwilligerswerk dat ik doe. Enerzijds ben ik het eerste aanspreekpunt voor spelers, ouders en andere stakeholders. Anderzijds is er het ‘echte werk’ dat dagdagelijks dient te gebeuren. Dat houdt bijvoorbeeld de algemene coördinatie van sportieve en niet sportieve activiteiten binnen de jeugdopleiding in. Zo houd ik toezicht op een correcte werking van de jeugdopleiding, stel ik het beleidsplan op en verdedig ik de belangen van de jeugdopleiding bij onze Raad van Bestuur en Dagelijks Bestuur. Verder zie ik er op toe dat korte- en lange termijndoelstellingen binnen de vooropgestelde tijdspanne gerealiseerd worden en sta ik ook in voor het opstellen, toezicht houden en de opvolging van de budgettering en begroting jeugdopleiding.

Je doet dit allemaal onbezoldigd. Waarom doe je het precies?

“Dit is ongetwijfeld een veel gestelde vraag en tevens ook de belangrijkste vraag. “Waarom?”. Het juiste antwoord hoor je echter zelden maar is zowaar nog belangrijker. Het gaat verder dan het cliché ‘iets terug doen voor de maatschappij’, ‘naastenliefde’, ‘het is een hobby’, ‘om onder de mensen te komen’... Met plezier citeer ik graag Tom Wouters, hoofd vrijwilligersbeweging bij Oxfam-Wereldwinkels.

“Studies over vrijwilligerswerk tonen keer op keer aan dat vrijwilligers vooral een missie delen, met elkaar en hun organisatie. Ze delen een zorg voor de samenleving en ze willen verandering. In afwachting van die structurele verandering blijven ze niet bij de pakken zitten. En intussen is het mooi meegenomen om een fijne hobby te hebben.”

Met andere woorden, de ultieme voldoening die vrijwilligers kunnen halen uit hun inzet is als ze zien dat de problemen waar ze aan werken structureel worden opgelost.

Binnen de voetbalwereld strijd ik tegen het oud zeer van “De eerste ploeg is het uithangbord van de club!” en daarmee gepaard gaan alle financiële middelen daar ook naartoe. Dat onze jeugd de toekomst is en daarmee het uithangbord dient te zijn is een strijd die nog lang niet gestreden is.”

Heb jij tijdens deze week van de vrijwilliger nog een boodschap voor andere vrijwilligers?

Blijf de oorspronkelijke verontwaardiging die je aanzette tot het doen van vrijwilligerswerk proclameren opdat beleidsmakers allerhande hier ooit gehoor aan zullen geven.

Jouw werk is in dit kader van onmiskenbaar belang, geef niet op en inspireer hiermee anderen hetzelfde te doen!

Welkom bij CD&V. Onze websites maken gebruik van cookies om jouw gebruikservaring te optimaliseren. Lees onze Cookies Policy voor meer informatie. Ons cookiebeleid en deze voorkeuren gelden voor alle CD&V-websites. Door op 'Akkoord' te klikken, ga je akkoord met de geselecteerde cookies.